Bıttım Sabunu


Bıttım Sabunu

Bıttım sabunu günümüzde  en çok Siirt ve civarında yer alan köy, kasaba, belde, mezralarda, dağlık alan ve bağlarda yetişen Siirt fıstığı olarak bilinen aşı yapılmamış yabani fıstık ağaçlarından toplanmakta olan Bıttım meyvelerinden yapılmaktadır. Bıttım meyvesi bölgede yaşayan insanlar arasında çok farklı şekilde adlandırılmıştır. Bıttım, gizven, çitlenbik, menengiç bu bitkiye verilen diğer isimlerden bazılarıdır. Halk arasında ise en çok kullanılan ve bilinen isim ise bıttım’dır. Bıttım meyvesi küçük taneli, koyu yeşil sert kabuklu yapıya sahiptir. Sonbaharda eylül ayları başları ile hasadı çiftçiler tarafından titizlikle yapılmaktadır. Toplanan bu meyveler ayıklanılarak temizlendikten sonra bir güzel yıkamadan geçer. Yıkama ve temizleme işlemi bittikten sonra köylerde kuruması için evin damlarına serilip güneşte kurutulur.

Bıttım sabunu, mazisi çok eskiye dayanır. El yapımı ve tamamı doğal malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Bıttım sabunu insan sağlığı açısından çok faydalı bir sabun çeşididir. Günümüzde modern tıbbın bile çare bulmakta aciz kaldığı hemen hemen her kesim insanın muzdarip olduğu saç dökülmesi probleminde karşı yapmış olduğu etki sayesinde haklı bir şöhrete kavuşmuştur. Bıttım sabunu fiyat olarakta insanlara maddi anlamda büyük külfetler doğurmadan bu soruna çözüm getirmektedir. Piyasada satılan ve yüzlerce lira harcayarak satın aldığımız ürünlerin aksine çok daha sağlıklı bir netice almamıza yardımcı olur. Bu mucizevi sabun hakkında her türlü bilgiye doğru bir şekilde ulaşmanız için sizlere konu başlıkları şeklinde makaleler hazırladık.

Bıttım sabunu nedir?

 

Bıttım sabunu nerde ve nasıl üretilir?

 

Bıttım sabunu faydaları ve özellikleri nelerdir?

 

 Kısacası bıttım sabunu ile bilmeniz gereken her şeyi buradan öğrenebilirsiniz.

Bıttım Sabunu 500 gr   Bıttım Sabunu 1 kg   Bıttım Sabunu 3 kg

Bıttım Sabunu Faydaları

Bıttım sabunu bilinen ve kullanılan birçok temizlik ürünlerin aksine naturel ve organik olarak üretildiği için aslında faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bıttım sabunu yapımında kullanılan bıttım meyvesinden elde edilen yağ antiseptik mikrop bakteri yok edici özelliğe sahiptir. İşte bu nedenden dolayı bıttım sabunu insan sağlığı için çok önem teşkil etmektedir.

 

Bıttım kuruyemiş olarak tüketilen bir meyve olsada sabun yapımında ham madde olarak kullanılmaktadır. Bıttım sabun yapımı için preslenerek yağı çıkarılır. Bu yağı bu kadar değerli kılan şüphesiz bilimsel olarakta kanıtlanmış antiseptik (mikrop öldürücü) özelliğidir. Bu yağdan yapılan sabunlara bir miktar kül suyu ilave ederek kazanlarda kaynatılarak sabun haline dönüşmesi sağlanır. Bıttım sabunu özellikle mikrop öldürü sayesinde deri hastalıkların bir çoğuna iyi gelmektedir. Özellikle günümüzde modern tıbbın bile aciz kaldığı saç dökülmesi başta olmak üzere sedef, egzema, mantar, kaşıntı, akne gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

 • 1. Bıttım sabunu saç dökülmesini önler. İçerdiği bıttım yağı sayesinde saç derisinde oluşan bakteri ve mikropları yok eder. Saçların daha gür ve sağlıklı çıkmasını sağlar.
 • 2. Bıttım sabununu düzenli kullanılması takdirde saçlarınızda oluşan kepek oluşumunu önler.
 • 3. Bıttım sabunu ince ve kırılgan olan saçların köklerine nufüz ederek, saçların hacim kazanmasını sağlar.
 • 4. Bıttım sabununu uzun süre kullanan kişilerde beyazlaşan saçların eski görünümüne kavuştuğu gözlemlenmiştir.
 • 5. Bıttım sabunu ergenlik döneminde oluşan sivilcelerin ve gebelik döneminde, doğum sonrasında akne oluşumlarına karşı etkilidir.
 • 6. Bıttım sabunun egzema, mantar gibi hastalıklara iyi gelir.
 • 7. Bıttım sabunu cilt için şifa kaynağıdır. Varisleri yok eder. Cildimizde bulunan gözenekleri açar.
 • 8. Bıttım sabunun yapımı tamamen doğal madde içerdiğinden dolayı kaşıntılara iyi gelir.
 • 9. Bıttım sabunu ile ilgili saydıklarımız bütün faydalar bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
   

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır ?

Bıttım sabununun mucizevi etki ve faydalarından maksimum derecede yarar görmek için, kullanıma çok ama çok dikkat etmek gerekir. Bıttım sabunu satın almak kadar, doğru bir şekilde kullanmak daha iyi netice almamızı sağlayacaktır. Günlük ihtiyacımız olan duş veya banyomuzda kullanabildiğimiz gibi el ve yüz temizliğinde kullanabiliriz. Öncelikle banyo veya duş sırasında ilk yapmamız gereken saçlarımızı bol su ile yıkamaktır. Daha sonra ıslak saçlara bıttım sabunu tadbik edilir. Bol bir şekilde köpüren sabun tekrar yıkanmalıdır. Diğer aşamada tekrar bıttım sabunu iyice köpürtülür. Bu seferde ise uygulanacak yöntem parmak uçlarımızla hafif bir şekilde saç diplerine masaj yapmaktır. Bu işlem 1-2 dakika sürmesi yeterlidir. Bu uygulamaları tekrarlamakta sakınca yoktur.

Bıttım sabunu kullanımında yapılan en büyük hatalardan birisi de, sabunu düzenli bir şekilde kullanmamaktır. Bıttım sabunu kullanmaya başladıktan sonra diğer kimyasal içerikli şampuan ve benzeri ürünleri kullanmamak gerekir. Örnek vermek gerekirse bir sefer bıttım sabunu diğer sefer kimyasal içerikli şampuan veya sabun kullanmak istediğimiz neticeyi almamızı engeller. Bir diğer yanlış uygulama ise bıttım sabunu ile başlayan banyo veya duş işlemi farklı bir temizlik maddesi ile bitmesidir. Bıttım sabunu kullanırken en iyi ve etkili sonucu, uzun ve disiplinli bir şekilde kullandıktan sonra alacağımızı unutmamak gerekir.

Bıttım Sabunu Nerede Üretilir?

Bıttım sabunu nasıl üretilirBıttım sabunu, daha önce duymayan birçok insan gibi yeni duyan bir sürü insan vardır. Bıttım sabunun nerede üretildiğini merak edenler olabilir. Doğanın insana vermiş olduğu birçok mucizeden biri olan bıttım sabunu, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Siirt ve civar köylerinde üretimi yapılmaktadır. Mardin ilimizde aynı şekilde üretimi yapıldığı bilinmektedir. Bıttım sabunun ana yurdu Siirt ve civarında bulunan köylerdir.

Bıttım Sabunu Nasıl Üretilir?

Bıttım sabunu Siirt ilinde üretilmektedir. Bıttım sabunu yapımında kullanılan bıttım meyvesi her yıl ekim aylarında toplanmaktadır. Siirt fıstığının yabani hali olan bıttım meyvesi sert kabuklu bir yapıya sahiptir. Toplanan bıttım meyvesi birçok aşamadan geçirilir. Bu işlemler sırası ile toplama, ayıklanma, yıkama, kurutmadır. Bu zorlu işlemlerden sonra bu meyve eskiden en fazla kuruyemiş olarak tüketilmekteyken; son zamanlarda etkin bir biçimde sabun yapımında kullanılıyor. Bıttım sabun yapımında kullanılmak için değişik ebatlarda havanlarda dövülmek suretiyle yağı çıkarılır. Bıttım yağı ender bulunan ve çok kıymetli bir yağdır. Bilimsel olarakta birçok Avrupa ülkesinde araştırmalara konu olmuştur. Bıttım yağı antiseptik bir diğer değiş ile mikro öldürücü özelliğe sahiptir. Odun ateşinde kazanlarda su kaynatılmaktadır. Bu kazanlara odun ateşinden elde edilen kül ilave edilir. Kül suyu belirli sıcaklarda ve aralıklar ile bıttım yağı ilave edilerek kaynatılır. Daha sonra buharlaşan su yok olur. Bu işlem sonucunda bıttım sabunu elde edilir. Bıttım sabunu üretiminde kesinlikle başka bir yabancı madde kullanılmaz. Sadece kül suyu ve bıttım yağı ile el yordamı ile yapılır. Büyük tekerlek şeklinde olan bu sabunlar tel yardımı vasıtası ile kalıplara ayrılarak kullanılmaya hazır hale getirilir.

Bıttım Sabunu Zararları Nelerdir?

Çok eski yıllara dayanan geçmişe sahip olan bıttım sabunu, tamamen organik ve doğal yöntem, teknik, araç ve gerekler kullanılarak üretildiği için bilinen hiçbir yan etkisi ve zararı yoktur. Aksine bıttım sabunu diğer petro-kimya ürünlerinden elde edilen temizlik maddelerinden bile çok daha faydalıdır. Hiçbir kimyasal içermediği için birçok hastalıklara şifa kaynağı olan bu doğa mucizesi sabunu gönül rahatlığı ile her yaş grubu insan kullanabilir.

Bıttım Sabunu Saç Dökülmesine Kesin Çözüm Sağlar Mı?

Bıttım sabunu kullanan kişiler ve yapılan bilimsel araştırmalar bize bıttım sabunun çok faydalı bir ürün olduğunu göstermiştir. Bıttım sabununu kullanan her on kişiden yedisi memnuniyetlerini bildirmişlerdir. Bıttım sabunu fiyat olarak diğer ürünler ile kıyaslandığı takdirde denemenizde yarar olacağını düşünüyoruz. Eczanelerde satılan ve binlerce lira harcayarak satın aldığımız ürünler bile yüzde yüz soruna çözüm getirmeyeceğini göz önünde bulundurmamız gerekir.

Bıttım Sabunu Siparişi Nasıl Verebilirim?

Gelişen teknoloji ve iletişim imkanları ile e ticaret sistemleri sayesinde bıttım sabunu siparişi temin etmek artık çok kolaydır. İnternet sitemizde yer alan telefonlardan veya sipariş sayfamızda bulunan formu doldurarak sipariş verebilirsiniz. Bıttım sabunu siparişiniz en kısa zamanda kargoya verilmektedir. Türkiye’nin neresinde olursanız olun kapınıza kadar gönderiyoruz. Vereceğiniz her bıttım sabunu siparişinde kargo ve hizmet bedelleri tarafımızca ödenmektedir.
 

Bıttım Sabunu Ptt Kargo ile kapınızda

 

Hakiki Bıttım Sabunu Nasıl Anlaşılır?

Bıttım sabunu üreten birçok firma ve bu sabunun satışını yapan bir sürü internet sitesi mevcuttur. Hal böyleyken hakiki bıttım sabununa ulaşmak imkansız gibi görünmektedir. Satın aldığımız ve sağlığımız için kullanmaktan çekinmediğimiz bu ürün gerçek olmayabilir. Peki sahte olan bıttım sabununu hakiki bıttım sabunundan nasıl ayırt edebiliriz. Öncelikle her üründe olduğu gibi bu üründe fiyat çok önemli bir etkendir. Ucuz kalitesiz sabunlar istenilen düzeyde fayda vermediği gibi bizlere ciddi anlamda zararda verebilir. Hakiki bıttım sabunu içinde küçük bıttım taneleri vardır. Rengi koyu yeşildir. Tabi bıttım sabunu üretimi esnasında bıttım sabunu kaldıkça rengi açık renge doğru dönüşüyorsa bu hakikidir. Bıttım sabunu Siirt yöresinden yani anavatanından alınmalıdır. Bıttım sabunu fiyat olarak ortalama 45 – 60 TL kilogram olarak satılmaktadır.
 

Bıttım sabunu kimyasal ve petrol ürünleri barındırmadığından dolayı insanlar tarafından tercih edilmektedir. Her yaş gurubu ve günlük hayatta bile gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Doğanın insanlara sunmuş olduğu bu mucizevi ürün ne yazık ki günümüzde az bilinmekle beraber hak ettiği değeri bir türlü alamamaktadır.

 

Bıttım Özlü Saç Bakım Kremi

Bıttım sabunu kullanarak saçlarınızın dökülmesine sorununu ortadan kaldırmayı başardınız. Şimdi ise bıttım özünden elden edilen bıttım kremiile saçlarınızın daha gür ve sağlıklı uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Bıttım sabunu kullanan insanlar genellikle saçların biraz daha sertleşmesinden şikayet ederlerdi. Bıttım sabunu kullandıktan sonra saçların tekrar şekil alması için kimyasal içerikli kremler ile bu soruna çözüm getirmeleri bıttım sabunundan elde ettikleri faydaları olumsuz etkilemektedir. İşte bu nedenle bıttım özünden elde edilen bu mucizevi krem sayesinde bıttım sabunu kullanan müşterilerimiz dilerse banyo sonrasında bıttım kremi kullanarak saçlarına daha iyi bir bakım yapmış olurlar. Bıttım sabunu kullanan insanlar doğal sabunların yanında doğal yöntemler ile elde edilen kremleri tercih etmeleri arzuladıkları sonuçları daha iyi elde etmelerine hizmet etmiş olur.

Bıttım Özlü Saç Bakım Kremi Faydaları Nelerdir ?

Bıttım özlü saç bakım kremi saç diplerinde oluşan yaraları giderir. Saç diplerindeki gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Bakteri mikrop öldürücü özellği sayesinde saç derisinde oluşan bakterileri yok ederek saçlarında daha sağlıklı ve kuvvetli çıkmasına yardımcı olur. Bıttım özlü saç bakım kremi banyo ve duş sonrasında saçların daha rahat taranmasını yardımcı olur. Saç tellerinin yumuşamasını sağlarken saçların kopmasını engeller. Bıttım özlü saç bakım kremi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bıttım Özlü Saç Bakım Kremi Nasıl Kullanılır ?

Bıttım özlü saç bakım kremi tüm yaş gurupları ve saç şekillerine uygulanabilir. Keyif ile yapılan banyo sonrasında saçların üzerine bir miktar sürülerek uygulanır. Saç diplerine parmak uçları ile masaj yaparak saç köklerin daha sağlıklı ve güçlü olması sağlanabilir.

 

 Etkiketler : Bıttım Sabunu, Bıttım Sabunu Faydaları, Bıttım Sabunu Nerede Üretilir, Bıttım Nedir, Bıttım Yağı, Organik Bıttım Sabunu, Siirt bıttım Sabunu, Bıttım Sabunu Zararları, Mardin Bıttım Sabunu, Hakiki Bıttım Sabunu, Bıttım Sabunu Sipariş, Bıttım Sabunu Kullananlar, Bıttım Sabunu Fiyatı, Bıttım Sabunu Rengi Nasıl Olur, Bıttım Sabunu Saça Faydaları, Bıttım Sabunu Cilde Faydaları, Bıttım Sabunu Yorumlar

Hemen Bıttım Sabunu SİPARİŞ VER
Whatsapp Destek Hattı