Bıttım Sabunu Nerede Üretilir?


Bıttım Sabunu Nerede Üretilir?

Bıttım sabunu, insanoğlunun ilk yerleşim yeri olarak bilinmekte olan Mezopotamya’da Sümerliler tarafından bulunup keşfedilen bir temizlik maddesidir. Bıttım sabunu bulunmadan önce insanlar temizlik ihtiyaçlarını karşılamak için kül suyu kullanmaktaydılar. Daha sonra çeşitli yağlar ile yapılan sabunları keşfettiler. Bıttım sabunuları işte tma olarak bu devirlere kadar eskiye dayanan bir geçmişe sahiptir. Günümüzde genellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi Siirt ve etrafından yetişen yabani fıstık ağaçlarından elde edilen bıttım meyvesi ile sabun yapılır. Siirt bıttım sabunu olarak hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Yöreye ziyaret eden kişiler tarafından ilgi ile satın alınıp kullanılan bıttım sabunu, birden çok fazla hastalık için şifa kaynağı olarak gösterilmektedir.

Bıttım sabunu yapımında hiçbir katkı maddesi kullanılmaz. Bıttım meyvesinden elde edilen yağlar sayesinde çeşitli ebatlarda kazanlarda kaynatılan bu yağa ilave olarak kül eklenmek sureti ile sabun yapılır. Bıttım meyvesinden elde edilen bıttım yağı bilimsel olarak yapılan araştırmalar sonucunda antiseptik ( mikrop ve bakteri ) yok edici özellik taşıdığı saptanmıştır. Bu mikro ve bakteri yok edici özelliği sayesinde bıttım sabunu saç dökülmesi ve kepek gibi kökleşmiş sorunlara çözüm olarak gösterilir. Siirt ilinde üretilen bıttım sabunu sayesinde birçok kişi bu hastalıklarından kurtulmuştur. Tabiki Siirt bıttım sabunun faydaları sadece bunlar ile sınırlı kalmamaktadır. Daha sayamadığımız birçok hastalıklar üzerinde etkilidir. Temel olarak bilinen ve kanıtlananlar ise saç dökülmesi, kepek, saç derisi hastalıkları, mantar, kaşıntı, varis, sedef, egzema hastalıklarıdır.

Bıttım sabunu katkı maddesi veya kimyasal ham madde içermediğinden dolayı hiçbir şekilde zararı veya yan etkisi yoktur. Yediden yetmişe her yaş grubundaki insanlar tarafından gündelik hayatta bile yani; el yüz sabunu olarak kullanmak mümkündür. Kısacası Siirt ili civarında kendine has teknik ve yöntemler ile yabani bıttım meyvesinden elde edilerek üretilen bıttım sabunları, evlerimizde kullandığımız petro-kimya ürünlerinden elde edilen şampuan, sabun, veya benzeri temizlik ürünlerinden çok daha kaliteli ve sağlıklıdır. Bıttım sabunu bu tarz ürünlerden çok daha düşük maliyete sahip olması özelliği ile cebimizi yakmaz. Sizlerde alışılmış bu tür şampuan ve sabunlar yerinde bıttım sabununu tercih edebilirsiniz.

Hemen Bıttım Sabunu SİPARİŞ VER
Whatsapp Destek Hattı