Siirt Bıttım Sabunu Yararları


Siirt Bıttım Sabunu Yararları

Adı ilk duyulduğunda garip gelen bu sabun oldukça faydalıdır. Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişen menengiç bitkisinin yağından elde edilen bu sabun özellikle kepek ve kellik ile ilgili problemlere deva olmaktadır. Siirt yöresine ait olan bu sabun, fabrikasyon olarak üretilmez, sadece el emeği ile üretilir.

Sadece saçla ilgili değil tüm deri problemlerinden rahatlıkla kullanılabilen bu sabun, kimyevi ürünler içeren diğer şampuan ve saç kremlerinin kullanımını engellediği için saç derinizin ve saçlarınızın daha doğal yollardan, daha diri ve canlı olmasını sağlamaktadır. Kullananların tamamı bıttım sabununun saç dökülmesini anında kestiğini dile getirmektedir. Beyazlaşmaya yüz tutmuş saçların doğal rengine dönüşmesine de yardımcı olan bu sabun mikropları öldürme özelliği ile de deri enfeksiyonlarında da ilaç amaçlı kullanılmaktadır.
Deri gözeneklerini açtığı için canlandırıcı ve ölü deri hücrelerini temizleyici özelliği mevcuttur. Eylül ayının sonlarına doğru yetişen yabani fıstık bitkisinin yağından elde edilen bu sabun, büyük bir kitle halinde hazırlanır. Ancak kullanıcılara kalıplar halinde kesilerek sunulur. Görünüşü zeytin sabununu andıran bıttım sabununun faydaları sadece bunlar değil tabi.

Ergenlik dönemini zehre çeviren sivilcelerle baş etme yollarından biri olarak da kullanılan bıttım sabunu, düzenli olarak sivilceli bölgeler yıkandığında müthiş faydalı olmaktadır. Cerahatli akneleri kurutmakta ve cildi yenileyerek iz kalmasını önlemektedir. Gençlerin çözümü kimyasal ürünlerden arama devri bıttım sabunu ile son bulmuştur.

Sadece sivilcelere değil, deride oluşan diğer rahatsızlıklarda da önemli ölçüde iyileşme sağlayan bu sabun mantar ve egzamaya karşı da hem iyileştirici hem de direnci arttırıcı özellikte etkiye sahiptir. Sedef hastalığından ötürü sürekli kaşınmaktan yakınanlara da bıttım sabunu önerilmektedir. En ciddi orandaki kaşıntıları bile kesebilen etkisi ile tercih edilmesine şaşırmamak gerekir.

Bıttım sabununun faydaları arasında varisler de gelmektedir. Varisler bilindiği gibi damarlarla ilgili bir rahatsızlık olduğu için deride oluşturduğu ağrı ve sürekli çekme hissi, bıttım sabunuyla yıkandığında azalmaktadır. Çok ilerlememiş varislerde geriye dönüş sağlayarak iyileşmeyi bile sağlamaktadır.

Tabi sadece ergenlik sivilcelerine faydalı olduğunu söylemek eksik kalır. Çeşitli nedenlerden ötürü vücudun değişik bölgelerinde çıkan sivilcelere ve aknelere karşı da iyi bir hijyen sağlayan bıttım sabunu, şaşırtıcı bir değişim yaşatmaktadır.

Saçlarındaki kepek veya dökülmeden şikayeti olanların da kullandığı bu sabun, ilk aşamada saçların sert olmasına neden olsa da, düzenli kullanımdan sonra, bir ay geçince gerekli yumuşaklığı sağlar. Saçların sertleşmesinden endişe duyup, sabunu kullanmayı kesen kişilerin problemleri devam etmektedir. O yüzden sabunu kullanmaya başladıktan sonra yarıda bırakmamak gerekir.

Bıttım sabununun faydalarını özetleyecek olursak, ilk olarak tercih edilme sebebi kellik ve kepektir. Bunun dışında, deri enfeksiyonlarına iyi geldiğini söylemiştik. Sedef, egzama ve mantar gibi deri rahatsızlıklarında faydalı olan bıttım sabunu varislere de iyi gelmektedir.

Hemen Bıttım Sabunu SİPARİŞ VER
Whatsapp Destek Hattı